Danışmanlık

Ejder Meyvesi Pitaya Danışmalık

1900’ lü yılların başlarından buyana ticari olarak gelişim gösteren Ejder Meyvesi Pitaya’nın ana vatanı Orta Amerikadır sonradan Güney Amerika, Uzak Doğu, Avustralya ve diğer kıtalar ve ülkelere de yetiştirilmeye başlanmıştır.Tropikal iklim şartlarına uyum sağlamış olan bu bitki Türkiye gibi geçiş iklim şartlarının yer aldığı Ilıman iklim kuşaklarının da bir kısmına uyum sağlamaya başlamıştır.Temelde dış kabuk kısmı pembe, sarı ve yeşil olarak iç et kısmı beyaz pembe, kırmızı ve mor olmak üzere toplamda 100 den fazla türü mevcuttur. Mersin ve Antalya da ki seralarımızda bu türlerden 100 civarında bir kısmını yetiştirmekteyiz.

Türkiye de Pitaya

Türkiye de Ilıman iklim kuşağının belirgin özelliğinin taşıyan yaz ve kış dönemi sıcaklık farkı en düşük olan Akdeniz İklimin de örtü altında kendine uygun bir gelişim sağlayan Ejder Meyvesi Pitaya nın belirgin hassasiyetleri mevcuttur. Aşırı soğuk hava nın etkisi özellikle (0) derecenin altına düştüğü zamanlarda bitki olumsuz etkilenmektedir. Aşırı sulama ve yağmur etkisi kökleri çürüterek olumsuz etkilemektedir. Aşırı sıcak hava bitkiyi boğarak gelişimini olumsuz etkilemektedir. Havasızlık yine benzer bir etki yaparak hastalıklara davet çıkarmaktadır. Dikim yapılacak toprak ve her lokasyon kendi içerisinde farklı etkilere ve hava şartlarına sahip olduğundan yetiştiricilik sırasında dikkat edilmesi gerek hususlar mevcuttur.

Sürecimiz


Türkiye de Ejder Meyvesi olarak bitkinin yetiştiriciliğin de 4 . yılımızın içerisindeyiz tüm bu yetiştiricilik yaptığımız süre de Orta ve Güney Amerika, Uzak Doğu ve Afrika dan bir çok gurubu online olarak takip edip araştırmalar yaptık, İspanyadan, Mısırdan yetiştiricilerle toplantılar ve çiftlik gezileri düzenledik ve bunların dışında kendi farklı lokasyondaki seralarımızda birçok farklı olumlu olumsuz durumlarla karşılaştık ve bunlar bizi tecrübelendirdi. En güzel öğrenme yöntemi olan deyim yerindeyse ‘’düşerek ve kalkarak’’ öğrendik şimdi bunları bitkinin yetiştiriciliği yapan tüm yatırımcılarımıza aktarıyoruz.

Projelerimiz

Mersin – Erdemli de 3 dönüm, Antalya – Kepez de 2 dönüm kendimize ait Ejder Meyvesi seramız bulunmaktadır. Bunların dışında Antalya- Muratpaşa (1,5) Antalya-Gaziler (1), Antalya – Aksu (3), Antalya-Serik (1), Antalya – Alanya (10), Antalya-Kemer (3), Antalya-Kumluca (1), Antalya – Gazipaşa (7), Mersin – Silifke (1), Mersin – Erdemli (6), Mersin – Merkez (2), Mersin-Tarsus (10), Adana-Kozan (5), Adana-Yumurtalık (2), Hatay (1), Aydın (10,5) olmak üzere 70 dönüm arazide kurulum ve danışmanlığını yaptığımız ve fidan verdiğimiz Ejder Meyvesi Pitaya yatırımcılarımız ve projelerimiz bulunmaktadır. 2020 sonuna kadar 100 dönüme yakın projelerimiz hayata geçirmek üzere çalışmalarımız devam etmektedir. Özellikle kurulum sırasında , budama döneminde ve meyve döneminde danışmanlık yaptığımız seralar ımızın içerisine girerek strateji geliştirmekteyiz. Danışmanlık yaptığımız seralarımızda yapılan toprak analizleri sonucunda Ejder Meyvesinin isteklerine göre her üç aylık dönemlerde yeni bir bakım programı hazırlayıp uygulama yapmaktayız.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

MOBİL TEL: 0532 432 07 93

Pitaya Üretimi ve Maliyetleri
Ejder Meyvesi Pitaya Danışmalık