Pitaya Bahar Dönemlerindeki Sürgünler
17 Nisan 2020 Yazarı Blogger 33

Pitaya Bahar Dönemlerindeki Sürgünler

Pitaya Bahar Dönemlerindeki Sürgünler

Pitaya ticari olarak yetiştiricilik yapılırken temelde iki farklı strateji den birisi ile hareket etmek gerekmektedir. İlk strateji bitkinin meyve sezonu dışındaki özellikle ilk ve son bahar dönemlerinde gövde ve meyve dallarından gelen sürgünler hiç büyütmeden sürekli kesilerek bitki en hızlı yöntemle meyve almaya çalışılır. Bu durum bitkiyi hızla meyveye koşturarak filiz ve sürgün büyütmek için uğraşmayacaktır. İkinci strateji bitkinin ilk ve  son bahar dönemlerdeki çıkan tüm sürgünler büyütülerek koyulaştığı zaman kesilip alınır ve fidan yapılarak bitki çoğaltılabilir

Ejder Meyvesi (Pitaya) yetiştirirken özellikle bahar aylarında  çok fazla fidan vermektedir. Doğal olarak sağlıklı bir gelişim göstermesini istiyorsak bu fidanları gövdeden ayırmak gerekmektedir. Meyve dallarından yada gövdeden çıkıp büyümeye başlayan fidanlar 20-30 cm büyüklüğüne geldiğinde rengi de koyulaşmaktadır o zaman kesip ayrılmasının zamanı gelmiş demektir. Kesilmediği taktirde ana gövdeye ait kökler bir yandan gövdeyi ve meyve dallarını beslemeye çalışırken bir taraftan da bu fidanları büyütmeye çalışacağından çiçek açması, çiçeğin meyveye dönmesi, meyvenin sağlıklı büyümesi gibi olumsuz etkilenecek durumlar söz konusu olacaktır.

Kış mevsimi yada bahar öncesinde Ejder Meyvesi (Pitaya)’nın meyve dallarında derinlemesine yapılan budama işlemi de benzer bir amaca hizmet etmektedir. Diğerinden farklı olarak bu derinlemesine budama işlemi belirli bir sezonda yapılır kış öncesi bahar öncesi gibi.. bu uygulamanın amacıda bitkinin ferahlayıp bir sonraki meyve sezonuna daha etkin bir şekilde sağlıklı bir sezon geçirmesi için yapılır.  Ancak belirli bir zamanlama gözetmeksizin hemen hemen her dönemde görülebilecek olan bu gövde de çıkan fidanların kesilip torbalanması köklendirilmesi gerek alan büyütmek için gerekse fidan satışı içinde önemlidir. Torbalanan yada saksılara dikilen bu fidanlar organik köklendirici olan deniz yosunu ile 3-4 günde bir sulanarak büyütülüp gelişiminin ayrı bir yerde takip edilmesi gerekmektedir. Ejder Meyvesi (Pitaya)  kaktüs ailesinden olduğu için yüksek doğurganlığa sahiptir bu iyi takip edildiğinde ve gövdesini yormayacak bir zamanda kesilip alınması avantaj olacağı gibi zamanlama hatası olunca da gövdesini meyvesini doğal olarak ta verimini etkileyecektir.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

Tel: 0532 432 07 93

Pitaya Bahar Dönemlerindeki Sürgünler
Pitaya Bahar Dönemlerindeki Sürgünler