Pitaya Hobi Amaçlı Evde Yetiştirilir mi ?
12 Nisan 2020 Yazarı Blogger 14

Pitaya Hobi Amaçlı Evde Yetiştirilir mi ?

Pitaya Hobi Amaçlı Evde Yetiştirilir mi ?

Ejder Meyvesi’nin  Evde Yetiştirilmesi hobi amaçlı salon bitkisi gibi mümkün mü ? Evet yetiştirilebilir. Kaktüs ailesinden olan bitki her canlı gibi yaşamaya hayatta kalmaya programlanmıştır tamda bu sebepten dolayı her ortamda  yaşamak için adeta ustalaşmış kaktüsgillerden olduğu için salonda balkonda dışar da yetişebilmektedir.

Sağlıklı olarak yetiştirebilmek ve sağlıklı meyveler elde edebilmek için aşırı sıcak, soğuk ve aşırı sudan korumanız gerekir ve sabah, öğle ve akşam güneşini alması gerekmektedir. Tamamen evin içinde salonda veya kapalı bir alanda kalırsa havasızlık, güneşten uzak kalması bitkinin gövde yapısını ve dallarını etkilemktedir. Yeni gelen sürgünler ve büyümeye devam eden gövdesi ince ve çok kırılgan olarak gelişmektedir. Bu durum çokta istenilecek bir durum değildir. Kapalı alanda cam kenarında bile olsa havasızkalması çok etkilemektedir. Kapalı ortamda fotosentez yapması azalmakta yeteri kadar güneş enerjisi alamadığı için bitki tam manası ile ölmese de yeni gelişim gösterirken sağlıksız olarak büyümektedir.

Eğer evde yetiştirilmek istenirse mutlaka yarı açık havalandırılabilen balkonlarda yada tam açık balkonlarda yar gölge yarı güneş alabileceği şekildebir ortam sağlanmalıdır. Hazır çiçek toprakları ile genelde dikim yapılmakta saksılara bu toprakta özellikle kalsiyum açısından genelde fakir olmaktadır. Toprak kullanımı ve tercihi  hakkında https://ejdermeyvesipitaya.com/ejder-meyvesinin-toprak-tercihi/ bu yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Ticari Olarak Yetiştiricilik

Fakat ticari bir amacınız varsa yada ufaktan evde yetiştiririm sonra ticaretine başlarım diye düşünüyorsanız Ejder Meyvesi (Pitaya)  mutlaka örtü altı dediğimiz serada yetiştirmeniz gerekmektedir. Ülkemizin bulunduğu iklim kuşağı bakımından kış dönemleri bazı dönemlerde sert geçebilmektedir. Özellikle aralık – ocak – şubat aylarında ‘’0’’ sıfır derecenin altına düştüğü durumlarda, sert esen soğuk poyrazlı dönemlerde, mevsim geçişlerindeki aşırı yağışlarda tropikal iklim şartlarına uyum göstermiş bu bitkiyi seralarda koruma altına almak gerekmektedir. Ticari olarak yatırım yapılmak isteniyorsa bu hava olaylarına karşı seralarda kontrol altında yetiştirmek gerekmektedir. Bu şartları da takip edebileceğiniz gözetim altında tutabileceğiniz ve bitkiyi koruyabileceğiniz tek seçenek örtü altı (sera) yetiştiriciliğidir.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

Tel: 0 532 432 07 93

Pitaya Hobi Amaçlı Evde Yetiştirilir mi ?
Pitaya Hobi Amaçlı Evde Yetiştirilir mi ?