Ejder Meyvesi Ne Kadar Uzar ?
1 Haziran 2020 Yazarı Blogger 20

Ejder Meyvesi Ne Kadar Uzar ?

Ejder Meyvesi Ne Kadar Uzar ?

22 metre ye kadar uzayabilen Pitaya tırmanabileceği saçaklarını gövdesinde saklar ve uzadıkça bu saçaklar sarmaşıklar gibi uzayarak bulunduğu ortama adeta yapışarak ilerler. Karşısına çıkan engelleri aşarak hiçbir engel bitkinin uzamasına ve tırmanmasına engel olamaz. Özellikle ilk ve son bahar dönemleri ile yaz şartlarının yaşandığı dönemlerde çok daha hızlı uzayan bitki aynı zamanda yan dallar da vererek yeni sürgünlerde farklı yönlerden hareket ederek düzenli ve düzensiz yayılım gösterir.


Pitayanın Yapısı


Genel yapısı üç yanak ve üç çıkıntısı olan gövde ve dallarında farklı çeşitlerinde farklı adetlerde dikenleri bulunur bu dikenlerin altından ya yeni sürgün (filiz) gelir ya da çiçek tomurcukları gelir. Bir dikenin altından gelen çiçek tomurcuğu ve ya sürgün geldikten sonra o dikenin görevi son bulur ve bir daha aynı yerden çiçek tomurcuğu ve sürgün (filiz) gelmez.

Ne kadar uzar ?

Ejder Meyvesi (Pitaya) düzenli olarak budanmaya ve uzayan dallarının kesilerek alınmasına ihtiyacı vardır. Tropikal iklim şartlarında yetişen ve ülkemizde de Akdeniz Bölgesi ile Akdeniz Geçiş İkliminin yaşandığı bölgelerde örtü altı yetiştiriciliği ile yetiştirilme imkanı bulan bu bitki kaktüs ailesinden olduğu için zor şartlar altında yetişebilmektedir. Pitaya gövdesinden çıkardığı saçaklarla betona, duvara, ve ya her hangi başka bir direğe sarılarak çok yükseklere kadar tırmanabilmektedir. Özellikle uzak doğuda uzun ağaçlara tırmanmış çok örnekleri olmakla birlikte henüz ülkemizde bu şekilde örnekleri yer almamaktadır.

Ejder Meyvesi (Pitaya) yaklaşık 1,5 – 1,70 boylarına geldiği zaman taç yapılarak şapkadan toprağa doğru yeniden eğilmesi ve toprak seviyesine 20-30 cm kalana kadar aşağıya doğru tersine dönmesi gerekmektedir. Bu şekilde toprağa doğru eğilim göstermesi Ejder Meyvesi (Pitaya)’nın DNA sında vardır. Aşağıya doğru büküldüğünde meyve dallarına doğru su akışı azalır ve meyve dalı kalınlaşmaya ve koyu renk haline bürünür sonrasında meyve ve çiçek için hazırlık yapar.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

Tel: 0532 432 07 93

Ejder Meyvesi Ne Kadar Uzar ?
Ejder Meyvesi Ne Kadar Uzar ?