15 Haziran 2020 Yazarı Blogger 8802

Ejder Meyvesi Pitaya da Mantar

Ejder Meyvesi Pitaya da Mantar

Geleneksel tarımdan modern tarıma geçiş yaşadığımız bu günlerde tarımda yöntem ve aletlerde değişimler yaşanırken katma değeri yüksek tropikal ürünlere ilginin arttığını gözlemlemekteyiz. Bu bağlamda tropikal ürünlerden birisi olan Ejder Meyvesi yatırımcının odak noktası haline geldi. Ülkemiz ekvator iklim kuşağında ki tropikal iklim şartlarına en yakın hava olaylarının yaşandığı akdeniz iklimi ve akdeniz geçiş ikliminin yaşandığı bölgelerde örtü altı yetiştiriciliği ile seralarda verimli bir şekilde yetiştirilebilmekte olan Pitaya hala uyum süreci yaşamakta ve böylelikle de hızlı yol kat etmektedir.

Ülkemizde tarım alanında yetiştiricilik yapılırken bir çok olumsuzluklarla karşılaşılmaktadır. Bu olumsuzlukların başında bitki hastalıkları yer almaktadır. Farklı türde yetiştiricilik yapılırken, Akdeniz Sineği, Nematod, Kırmızı Örümcek, Trips, Yaprak ve Unlu Bitler, bir çok değişik tür de mantar hastalıkları gibi ciddi verim kayıplarına yol açan mücadele edilmesi gereken olumsuzluklardan dır. Bu hastalıklarla mücadele ederken işçilik ve maddi manevi sıkıntılarla karşılaşılmakta bunun sonucunda da tarımdan uzaklaşılmaktadır. Bu noktada Pitaya topraklarımız da yeni yetiştirilmeye başladığı için bahsi geçen hastalıklardan hiç birisi ile mücadele edilmeye ihtiyaç duymamaktadır.

Ejder Meyvesi (Pitaya) ana gövde ile meyve dallarının birleşimindeki çürümenin nedenleri güneş yanığı, mantar, aşırı sulama sonucundaki bölgesel çürüme, besin azlığı gibi nedenler olabilir. Bu yorum Bitkinin yetiştirildiği lokasyona ve yetiştirilme şartlarına göre ve cinsine göre farklı yorumlanabilir.

Ejder Meyvesi (Pitaya) da bu şekilde bir sorun ile karşılaşıldığı zaman en kalıcı çözüm enfeksiyon kapmış olan bölgenin kesilerek gövdeden ayrılmasıdır. Eğer dalı kesmek istemezseniz enfeksiyon kapmış bölgenin kazınarak bu bölgeyi temizlemekte bir yöntem olabilir. Son olarak enfeksiyonun sebebi mantar hastalığından kaynaklanıyorsa mantar ilacı kullanarak hastalıktan kurtulabilirsiniz. Ejder Meyvesi (Pitaya) Türkiye de henüz yeni yetiştirilmeye başlanıldığı için hangi tür hastalıklarla nasıl mücadele etmek gerektiği de malesef karşılaşıldığı bölgeye ve yetiştirilme koşuluna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle yetiştiricilerin bu tarz paylaşımları çoğaldıkça bilgi paylaşımı arttıkça tecrübelerde artacaktır.

Maliyetler, yetiştiricilik, danışmanlık ve pazar hakkında diğer tüm detaylar için bize https://ejdermeyvesipitaya.com/iletisim ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesi Pitaya nın sağlığa ve insan vücuduna faydaları hakkında detaylar için https://pitayasepeti.com/2020/04/03/pitayanin-faydalari/

www.ejdermeyvesipitaya.com adreslerimiz.

Türbe Mah. Hutbetaşı Cad. No:90 Erdemli – Mersin

Altıayak Mah. Fevzi Çakmak Cad. No:99 Kepez – Antalya

Toplantı için: Bahçeşehir Merkez Başakşehir – İstanbul

Tel: 0532 432 07 93

Ejder Meyvesi Pitaya da Mantar
Ejder Meyvesi Pitaya da Mantar